Colorado House Committee Leadership and Democratic Membership Roster for 2019

Appropriations Committee (7-4)Chair, Rep. Chris Hansen, D-Denver
Vice-Chair, Rep. Daneya Esgar, D-Pueblo
Rep.-elect Shannon Bird, D-Westminster
Rep. James Coleman, D-Denver
Rep. Chris Kennedy, D-Lakewood
Rep. Tracy Kraft-Tharp, D-Arvada
Rep.-elect Julie McCluskie, D-Dillon

Business Affairs and Labor Committee (7-4)
Chair, Rep. Tracy Kraft-Tharp, D-Arvada
Vice-Chair, Rep. James Coleman, D-Denver
Rep. Jeni Arndt, D-Fort Collins
Rep.-elect Shannon Bird, D-Westminster
Rep.-elect Monica Duran, D-Wheat Ridge
Rep.-elect Marc Snyder, D-Manitou Springs
Rep.-elect Tom Sullivan, D-Centennial

Education Committee (8-5)
Chair, Rep. Barbara McLachlan, D-Durango
Vice-Chair, Rep.-elect Bri Buentello, D-Pueblo
Rep. Janet Buckner, D-Aurora
Rep. James Coleman, D-Denver
Rep.-elect Lisa Cutter, D-Jefferson County
Rep. Tony Exum, Sr., D-Colorado Springs
Rep.-elect Julie McCluskie, D-Dillon
Rep. Dafna Michaelson Jenet, D-Commerce City

Energy and Environment Committee (7-4)
Chair, Rep. Dominique Jackson, D-Aurora
Vice-Chair, Rep. Edie Hooton, D-Boulder
Rep. Jeff Bridges, D-Greenwood Village
Rep. Joann Ginal, D-Fort Collins
Rep.-elect Emily Sirota, D-Denver
Rep.-elect Alex Valdez, D-Denver
Rep. Mike Weissman, D-Aurora

Finance Committee (7-4)
Chair, Rep. Leslie Herod, D-Denver
Vice-Chair, Rep.-elect Kerry Tipper, D-Lakewood
Rep. Adrienne Benavidez, D-Adams County
Rep.-elect Shannon Bird, D-Westminster
Rep. Matt Gray, D-Broomfield
Rep.-elect Marc Snyder, D-Manitou Springs
Rep.-elect Tom Sullivan, D-Centennial

Health and Insurance Committee (7-4)
Chair, Rep. Susan Lontine, D-Denver
Vice-Chair, Rep.-elect Yadira Caraveo, D-Thornton
Rep. Janet Buckner, D-Aurora
Rep. Joann Ginal, D-Fort Collins
Rep. Dominique Jackson, D-Aurora
Rep.-elect Kyle Mullica, D-Northglenn
Rep.-elect Brianna Titone, D-Arvada

Judiciary Committee (7-4)
Chair, Rep. Mike Weissman D-Aurora
Vice-Chair, Rep. Leslie Herod, D-Denver
Rep. Adrienne Benavidez, D-Adams County
Rep.-elect Rochelle Galindo, D-Greeley
Rep.-elect Serena Gonzales-Gutierrez, D-Denver
Rep. Dylan Roberts, D-Avon
Rep.-elect Kerry Tipper, D-Lakewood

Public Health Care and Human Services Committee (7-4)
Chair, Rep. Jonathan Singer, D-Longmont
Vice-Chair, Rep. Dafna Michaelson Jenet, D-Commerce City
Rep.-elect Yadira Caraveo, D-Thornton
Rep.-elect Lisa Cutter, D-Jefferson County
Rep.-elect Serena Gonzales-Gutierrez, D-Denver
Rep.-elect Sonya Jaquez Lewis, D-Longmont
Rep.-elect Kyle Mullica, D-Northglenn

Rural Affairs Committee (7-4) *Merged Natural Resources & Agriculture Committees
Chair, Rep. Dylan Roberts, D-Avon
Vice-Chair, Rep. Donald Valdez, D-La Jara
Rep. Jeni Arndt, D-Fort Collins
Rep.-elect Bri Buentello, D-Pueblo
Rep.-elect Julie McCluskie, D-Dillon
Rep. Barbara McLachlan, D-Durango
Rep.-elect Brianna Titone, D-Arvada

State, Veterans, and Military Affairs Committee (6-3)
Chair, Rep. Chris Kennedy, D-Lakewood
Vice-Chair, Rep.-elect Sonya Jaquez Lewis, D-Longmont
Rep.-elect Monica Duran, D-Lakewood
Rep. Susan Lontine, D-Denver
Rep. Jovan Melton, D-Aurora
Rep.-elect Emily Sirota, D-Denver

Transportation and Local Government Committee (7-4)
Chair, Rep. Matt Gray, D-Broomfield
Vice-Chair, Rep. Tony Exum, Sr., D-Colorado Springs
Rep. Bridges, D-Greenwood Village
Rep.-elect Rochelle Galindo, D-Greeley
Rep. Edie Hooton, D-Boulder
Rep.-elect Alex Valdez, D-Denver
Rep. Donald Valdez, D-La Jara

By Brian Allmer - The BARN

Brian Allmer & the BARN are members of the National Association of Farm Broadcasting (NAFB), the Colorado FFA Foundation, the Colorado 4H Foundation, the Colorado Farm Show Marketing Committee, 1867 Club Board Member, Denver Ag & Livestock Club Member, the Weld County Fair Board, the Briggsdale FFA Advisory Council, Briggsdale 4H Club Beef Leader & Founder / Coordinator of the Briggsdale Classic Open Jackpot Show.